+48 94 358 54 28, 505 202 873

Stay by the sea with fruit vegetable – fruit diet

The vegetable – fruit diet helps you to remove toxins from your body. It’s both a slimming and a medical therapy. In fact, it’s one of the natural forms of fighting against civilizational diseases. As the RAW food idea dictates, we help you to change your life and diet for better.

FB - Full Board

min. 7 nights

Stay by the sea with fruit vegetable – fruit diet

 The vegetable – fruit diet is recommended for:

- healthy people as prophylaxis and strengthening your health (detoxification)

- people dealing with circulatory diseases (arterial hypertension, atherosclerosis)

- people dealing with endocrine diseases, e.g. thyroid diseases (hyperthyroidism and hypothyroidism, Hashimoto disease)

- immunocompromised people (infections, allergies, food intolerances)

- people dealing with overweight and obesity

 

Min. 7 nights - 1.09-20.12.2019 r.

The price includes:

min. 7 nights in comfortably equipped rooms of the hotel standard (tea and coffee set, fridge, bathroom with a shower, balcony or terrace with garden furniture, hand and bath towels, hotel cosmetics)

4 meals per day – according to the vegetable – fruit diet – it’s such a richness of fresh vegetables and fruit which effectively strenghten your body The dishes served are both healthy and first of all aesthetically served,

enriched with pickle juices: pickled cucumber juice, pickled cabbage juice, pickled beetroot juice.

services provided by a doctor experienced in the field of nutrition medicine, dr. Krzysztof Dejneko, adapted to your health and medicines taken

regional water Jantar, containing a unique palette of electrolytes (sodium, potassium, magnesium, calcium) and trace elements, thanks to which it perfectly hydrates your body

herbal teas and water available at the restaurant without any limitations

yoga combined with a relaxation session to the sounds of Tibetan signing bowls - 2 times during the stay

a magical journey to the depths of your soul during meditation - 1 time during the stay

bike trip along the R10 route (bicycles rented free of charge)

Nordic Walking along the sea (Nordic Walking sticks rented free of charge)

active relaxation on the health path (an attractive route 1600 m long, with 15 marked fitness stations)

SPA relaxations without limits

relaxing whole body massage with shea butter - 1 time during the stay

natural iodine therapy – long walks along the sea, relaxing in the nature’s bosom – by the sea and yet in a pine forest

early check-in option (please contact the reception)

late check-out, even up to 5:00 pm (please contact the reception)

the only internal beach in Poland amidst dunes, located right by the facility, perfect on windy days

welcome tea and coffee set

WiFi

professional service

family atmosphere

fresh seaside air

certyfikat jakosci tripadvisor

  Price list “Stay by the sea with fruit vegetable – fruit diet” 1.09-20.12.2019 r.

Room type

Price for 7 nights in the package

1.09-22.09.2019 r. / 22.09-13.10.2019 r.  / 13.10-20.12.2019 r.

Classic*

 1 295 zł 1 120 zł / -

Comfort*

1 470 zł / 1  190 zł / 1 085 zł

Lux*

1 540 zł 1 260 zł / 1 190 zł

Premium*

1 715 zł / 1 470 zł / 1 295 zł

Superior*

1 820 zł 1 540 zł / 1 365 zł

Luxurious Suite*

1 820 zł 1 540 zł / 1 365 zł

Exclusive Suite*

2 030 zł 1 750 zł / 1 540 zł

Grand Suite*

2 275 zł / 1 820 zł / 1 715 zł

* price for one person in case of two full-price people in the room

Neptuno Resort & Spa reserves the right to change the offer at any time.

Got questions?

If a chosen package is unavailable in the online system, it doesn’t necessarily mean it. Please check once again. In order to find out more about free rooms available, please contact our reception: call u +48 94 35 854 28 or +48 505 202 873 or e-mail us: recepcja@neptuno.pl.

Booking data:

Check-in:
from 16:00
Check-out:
untl 11:00
1. W przypadku rezygnacji przez Gościa z zarezerwowanego pobytu do 61 dnia przed datą rozpoczęcia pobytu, NEPTUNO Sp. z o.o. Sp.k. zwraca wniesione przez rezerwującego wpłaty pomniejszone o koszty manipulacyjne w wysokoœci 100 zł z tytułu obsługi zgłoszenia. 2. W przypadku rezygnacji przez Gościa z zarezerwowanego pobytu pomiędzy 60 a 14 dniem przed planowanym przyjazdem, NEPTUNO Sp. z o.o. Sp.k. zwróci Gościowi 20% kwoty wpłaconego zadatku. 3. W przypadku rezygnacji Gościa z zarezerwowanego pobytu na mniej niż 14 dni przed planowanym przyjazdem, NEPTUNO Sp. z o.o. Sp.k. , ma prawo - wedle swojego uznania odstąpić od umowy i zatrzymać 100% kwoty wpłaconego zadatku lub kontynuować umowę i domagać się zapłaty pozostałej części ceny bez konieczności zwracania zadatku.

Wellness & Spa

WELLNESS

Bike trip along the R10 route (please ask our main reception for the map)

Morning yoga classes (twice a week)

Relaxation session to the sounds of Tibetan singing bowls (twice a week)

Nordic Walking sticks for rent

Active relaxation on the health path (an attractive route 1600 m long with 15 marked fitness stations)

SPA ZONE

Inhalations in the room with a warm brine graduation tower combine the beneficial influence of the natural sea salt and the power of Ciechocinek graduation towers. Our secret lies hidden in the healing properties of the Kołobrzeg brine, boosted by the aromatic oils and a dry aerosol including 5% of medical salt. In the cabin, the temperature reaches the pleasant 40°C which serves your comfort and relaxation just splendidly. The therapeutic power of brine heals the respiratory tracts and stimulates the immune system to function more effectively.

Aromatherapy with essential oils in the steam bath,

Stay in the dry Finnish sauna,

Relaxing pearl bath with hydromassage in Jacuzzi,

Experience Shower with light therapy – feels like rain of various intensity and temperature of water, combined with colour light therapy,

Regeneration at the Relaxation Zone on comfy heated loungers and at the sounds of relaxing music.

Attractions & location

LOKALIZACJA

Dźwirzyno położone jest 13 kilometrów od Kołobrzegu, między brzegiem Bałtyku, a jeziorem Resko Przymorskie. Znane jest z jednej z najpiękniejszych plaż na wybrzeżu i jednego z najczystszych morskich kąpielisk. Szeroka plaża utworzona z drobniutkich, czystych i jasnych ziarenek piasku przechodzi w kierunku lądu w wysoki wał wydmowy, dochodzący do 16 m n.p.m. Plaża przy Ośrodku jest czysta i szeroka, a pełen jodu mikroklimat oraz zielone otoczenie gwarantują doskonałe warunki do wypoczynku.

Atrakcje

Będąc w Dźwirzynie warto odwiedzić:

 • Gminne Centrum Sportu i Rekreacji - to kompleks sportowy z pełnowymiarowymi boiskami do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, tenisa ziemnego. Ponadto na terenie centrum znajduje się również: hala sportowa, siłownia, kort tenisowy, minigolf, skate park.
 • Szkołę windsurfingu i kitesurfingu - na miłośników sportów wodnych czeka jezioro Resko Przymorskie połączone z Bałtykiem żeglownym Kanałem Resko, w którym znajduje się port oraz przystań dla jachtów i windsurferów. Szkoła windsurfingu i kitesurfingu wraz z wypożyczalnią sprzętu mieści się nad jeziorem Resko.

Pozostałe atrakcje w regionie:

 • Pomerania Fun Park Kołobrzeg - Park oddalony jest o 14 km od Kołobrzegu i znajduj się w miejscowości Pyszka, dojazd z Kołobrzegu - Droga nr 163 w kierunku Białogardu. Największy Park Rozrywki na Pomorzu Zachodnim. W tym miejscu cała rodzina będzie mogła spędzić wspaniały czas na wspólnej zabawie. Na terenie Parku znajdują się atrakcje zewnętrzne dostępne sezonowo oraz atrakcje całoroczne działające niezależnie od pogody. Ponadto do dyspozycji gości są dwie restauracje, kawiarnia oraz liczne punkty gastronomiczne. Pomerania Fun Park to również strefa gdzie organizowane są imprezy i koncerty. Nasze atrakcje przygotowaliśmy w taki sposób aby zarówno dzieci jak i dorośli mogli bawić się na nich do woli. W Parku znajduje się również autentyczna wioska wikingów – Trollborg to gród składający się z 10 chat, w których żyją i pracują prawdziwi wikingowie.
 • Dziki Zachód Kołobrzeg – Zieleniewo (11 km) jest idealnym miejscem dla spragnionych przygód w stylu western, miejscem gdzie można spotkać prawdziwych kowboi, odwiedzić saloon z kowbojskim jedzeniem, zobaczyć westernowe show, napad na bank, pokazy kaskaderskie. Można udać się do wioski indiańskiej, odwiedzić indiański wigwam i zjeść, posłuchać indiańskich opowieści, zobaczyć egzotyczne stroje Indian i ich barwne tańce, zapalić fajkę pokoju. Zapraszamy także na nie zapomnianą jazdę konną!
 • Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy (40 km) - to kompozycja 28 ogrodów w odmiennych stylach i różnej treści. Największe ogrody: japoński, francuski, rosarium w stylu angielskim, są doskonałym tłem do fotografii ślubnej i okolicznościowej,
 • Park Wieloryba w Rewalu (37 km) to fantastyczny sposób dla rodzin z dziećmi, na spędzenie wolnego czasu w aktywny i pouczający sposób. Na najmłodszych czeka tu ponad 100 stworów z głębin mórz i ocenaów: olbrzymie wieloryby, rekiny, kałamarnice i przeróżne gatunki ryb. Wszystkie stworzenia to repliki, których można dotknąć i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Czekają tu także przyjacielski pirat, wygadane papugi, dmuchany zamek i plac zabaw.
 • Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu (35 km) - W parku prezentowanych jest 29 latarni morskich czynnych i historycznych w skali 1:10, w tym wszystkie działające na polskim wybrzeżu Bałtyku. W Parku można zobaczyć także obiekty w całej okazałości z lat swej świetności, które obecnie popadły w ruinę, bądź są niedostępne do zwiedzania. Modele zbudowane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Wkomponowane są w zielone otoczenie wzbogacone kolorowymi kompozycjami kwiatowym

Extra paid

ADDITIONAL OFFER

 • table football (1 game - 2 PLN)
 • billiards (1 game – 5 PLN)
 • bike rental (first hour – 10 PLN, then 5 PLN/h)
 • car park (25 PLN / hotel day)

Good to know

INFORMATION ABOUT THE STAY

•    The hotel day begins at 4:00 pm and ends at 11:00 am.
•    The stay price does not include the visitor’s tax amounting to 2 PLN / person / hotel day.
•    If you wish to visit us with your four-legged friend, please take care of your pet so that the other Guests can feel safe and well. The pet fee amounts to 50 PLN / hotel day.
•    Should you feel like exploring the surroundings a little bit or take advantage of our one-day trips, ask us about the availability and prices.
•    Do you need transport from the Goleniów Airport? Ask us about the availability and prices.
•    At your disposal, there is also a community car park, located right by our facility.
•    By making a booking, you hereby undertake to comply with the complex regulations.
•    The reception is open 24/7.

Newsletter

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close